Wimbledon: Isner castiga meciul maraton

Cel mai lung meci din istorie s-a terminat. Abia in a treia zi. Dupa ce au jucat in prima zi 4 seturi, scorul era egal, 2-2. In a doua zi, Isner si Mahut au intrat pentru setul decisiv. Insa setul decisiv a durat mai mult decat era prevazut si s-a intrerupt din nou din cauza intunericului la 59-59, dupa fix 10 ore de joc.

Azi au intrat din nou pe teren, si dupa inca o ora si 5 minute, Isner a triumfat 70-68.

Toate recordurile au fost doborate. Cel mai lung meci din istorie, 11 ore si 5 minute. Cea mai lunga intalnire fusese cea dintre Santoro si Clement, 6 ore si 33 de minute, intr-un meci desfasurat acum 6 ani, in 2004, la Roland Garros.A fost doborat si recordul asilor intr-un meci. Karlovic detinea recordul cu 78. Insa amandoi jucatorii au doborat si acest record, Isner a servit 112 asi in timp ce Mahut a izbutit 103.

Isner vs Mahut 6-4 3-6 6-7 7-6 70-68 in 11 ore si 5 minute.