Wimbledon: Cel mai lung meci din istorie

Isner vs Mahut, sau SUA vs Franta. Acest meci a fost capul de afis al acestei zile, mai ales in ultimele ore. Meciul care a inceput de ieri, dar care s-a intrerupt din cauza intunericului, dupa 4 seturi extrem de disputate. Isner a castigat primul set 6-4, Mahut pe urmatoarele doua, 6-3 7-6, pentru ca Isner sa egaleze la seturi dupa un alt tiebreak. 6-4 3-6 6-7 7-6 dupa 2 ore si 54 de minute.

Insa ceea ce s-a intamplat astazi a depasit cu mult limita imaginabilului. Cei doi s-au intors pentru a juca setul decisiv, insa acest set decisiv a durat ceva mai mult decat era prevazut. Cei doi au ajuns rapid la 6-6 in setul 5, la fel ca in precedentele doua seturi. Dar cum in seturile decisive la turneele de grand slam nu se joaca tie-break, cei doi trebuiau sa continue pana cand unul dintre ei facea o diferenta de doua gameuri. Au ajuns la 10-10, apoi 15-15, 20-20, chiar 30-30, a urmat egalitate la 40 de gameuri, pentru ca dupa aproape 6 ore de la inceperea setului 5, sa ajunga la fabulosul scor de 50-50.

In gameul 103 al decisivului, cand scorul era din nou egal, 51-51, s-a depasit borna de 9 ore. Pana in aceasta seara, cel mai lung meci din istorie fusese acum 6 ani cand Santoro si Clement au jucat timp de 6 ore si 33 de minute.  Un lucru interesant, pana la 55-55 in decisiv se jucasera fix 6 ore si 33 de minute

Un alt record batut a fost numarul asilor. Recordul asilor intr-un meci ii apartinea croatului Ivo Karlovic, care a servit de 78 de ori intr-un meci de Cupa Davis impotriva americanului James Blake. Isner a servit 98 de asi, in timp ce Mahut a izbutit 95.

Pana la urma, meciul va continua maine tot din cauza intunericului. Meciul a fost intrerupt la 59-59 dupa 10 ore, acest set decisiv a durat pana acum 7 ore si 6 minute