Victorie dramatică cu fostul număr 7 WTA!

mihaela buzărnescu

Mihaela Buzărnescu a avut nevoie de 6 mingi de meci pentru a o depăși pe elvețianca Belinda Bencic în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, scor 6-4, 5-7, 7-6(4).

Primele au venit în setul secund, la scorul de 5-4 și 40-0, alte două în actul decisiv, la 6-5 și 40-15.
Disputa care a scos la iveală, încă o dată, tăria de caracter a româncei de 29 de ani, a durat două ore și 31 de minute, Mihaela având 5-2 în seturile doi și trei.
Bencic (20 ani), aflată în prezent pe locul 228 mondial, după ce în februarie 2016 era a 7-a jucătoare a lumii, participă la competiția austriacă în baza unui wild-card oferit de organizatori.

Belinda Bencic și Mihaela Buzărnescu nu s-au mai întâlnit niciodată până acum în circuitul profesionist feminin.

Mihaela Buzărnescu (29 ani, locul 105 WTA), venită din calificări, s-a calificat în prima ei semifinală WTA, fază în care va încerca, în această seară, în jurul orei 21.00, să ajungă și Sorana Cîrstea, în direct la Eurosport.
Cu acest succes, Buzărnescu a urcat în ierarhia live pe locul 88 WTA!