United si City pe primul loc in clasament

Manchester City v Manchester United

Acesta nu este un moment fericit pentru Manchester City. Dupa eliminarile din Liga Campionilor, Cupa Angliei si Cupa Carling, „cetatenii” trebuie sa imparta acum primul loc al clasamentului cu „verisorii” de la Manchester United. In cadrul celei de-a 23-a etape din Premier League, Manchester City a fost invinsa de catre Everton cu scorul de 1-0. Golul decisiv a fost inscris in minutul 60′ de catre Gibson. Pentru Manchester City, aceasta este cea de-a treia infrangere din campionat din 2012.

Manchester United a profitat de acest pas fals invingand-o pe Stoke City cu 2-0 prin doua penalti-uri transformate de Hernandez si Berbatov. City si United ocupa acum amandoua primul loc al clasamentului cu 54 de puncte, dar echipa antrenata de Mancini este mai tare la diferenta de goluri (+41 fata de +35).

A castigat si Tottenham-ul, caruia nu i-a fost greu sa o invinga pe ultima clasata, Wigan Athletic. Au inscris Bale (dubla) si Modric.

Chelsea s-a salvat de la infrangere in ultimele minute de joc multumita unui autogol a lui Taylor dupa ce gazdele trecusera in avantaj printr-un gol a lui Sinclair. „The Blues” raman pe pozitia a patra, la 12 puncte de lideri si 4 mai multe decat Liverpool, care a castigat impotriva lui Wolverhampton cu 3-0 (au marcat Carroll, Bellamy si Kuyt).