Ungaria si Romania au terminat la egalitate

hungary-v-romania

Stiri si pariuri fotbal: Romania a obtinut in ultimele minute un rezultat de egalitate in deplasarea de la Budapesta din preliminariile Campionatului Mondial din 2014

Vineri seara, Ungaria si Romania s-au intalnit la Budapesta in cadrul etapei a 5-a din grupa D de calificare pentru Campionatul Mondial din Brazilia. Meciul se anunta unul foarte echilibrat pentru ca amandoua aveau noua puncte inaintea acestui meci si ocupau locurile 2 si 3 in grupa D. Echipa maghiara a deschis scorul destul de rapid, in minutul 16 prin Vanczak. Acesta a fost singurul gol al primei reprize, chiar daca Bogdan Stancu a avut poarta goala in minutul 43. Dupa pauza, Romania a reusit egalarea in minutul 68 dintr-un penalty obtinut si transformat de Adrian Mutu, care astfel a egalat recordul lui Gheorghe Hagi pentru cele mai multe goluri marcate in tricoul Romaniei. Bucuria noastra a durat doar trei minute cand Wolfgang Stark a acordat destul de usor un penalty pentru gazde. Acesta a fost transformat fara emotii de Dzsudzsak. Romania a fortat pe final egalarea, intrand pe teren golgheterul din Liga 1, Raul Rusescu si coechipierul sau de la Steaua, Alex Chipciu. Acesta din urma a reusit in minutul 92 sa marcheze si astfel meciul s-a incheiat la egalitate, scor 2-2.

In urma acestui rezultat, Ungaria si Romania au ramas pe locurile 2 si 3 cu cate 10 puncte. Marti, Romania va juca la Amsterdam cu Olanda, echipa care aseara a invins acasa cu 3-0 pe Estonia si a ajuns la 15 puncte. In meciul din tur de la Bucuresti, olandezii s-au impus clar cu 4-1. In celalalt meci important al grupei, Ungaria va intalni Turcia care ieri a invins cu 2-0 in Andorra. In meciul tur de la Budapesta, Ungaria a castigat cu 3-1.