Simona Halep a abandonat în sferturile de finală la turneul de la Toronto

simona halep

Simona Halep a abandonat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, din cauza unor probleme medicale, retrăgându-se de pe teren după primul set al meciului cu cehoaica Marie Bouzkova, câştigat cu 6-4 de adversara sa.

Halep (27 ani), numărul 4 mondial şi deţinătoarea trofeului, a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stâng, aşa cum s-a întâmplat şi la partida precedentă, cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, însă de această dată nu a mai putut continua jocul.

Reprezentanta ţării noastre a fost recompensată cu un cec de 60.455 dolari şi 190 de puncte WTA pentru participarea la această probă.