Serena Williams a fost eliminata in sferturi

serena

Potrivit celor mai noi stiri tenis de la Australian Open, americanca Serena Williams a fost eliminata in sferturile de finala de compatrioata sa Sloane Stephens

Miercuri dimineata, americanca Serena Williams a intalnit-o in sferturile de finala ale turneului de la Melbourne pe compatriota sa Sloane Stephens. Se anunta un meci foarte usor pentru Serena, invingatoare de cinci ori la Australian Open. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data in cariera, chiar anul acesta la Brisbane, cand Serena s-a impus destul de usor in doua seturi in sferturile de finala. Si meciul de acum de la Melbourne l-a inceput foarte bine si a castigat primul set cu 6-3. Mai mult a inceput bine si setul secund, conducand cu 2-0, insa apoi a acuzat probleme medicale si chiar a fost nevoie de interventia medicilor. Din acest moment tanara americanca de doar 19 ani a jcuat din ce in ce mai bine, a reusit break-ul si a impins setul doi in prelungiri. Setul a fost castigat pana la urma de Stephens cu 7-5. In setul decisiv cele doua au mers cap la cap pana in game-ul sapte, cand Serena a reusit break-ul, insa pana la urma a cedat setul cu 6-4.

Alte stiri si rezultate tenis de la Melbourne: in celalalt sfert de finala desfasurat miercuri, bielorusa Victoria Azarenka a invins-o in doua seturi pe rusoaica Svetlana Kuznetsova. Campioana en-titre a avut mici probleme doar in primul set cand s-a impus greu cu 7-5, insa setul doi l-a castigat categoric cu 6-1. In semifinale, Victoria Azarenka o va intalni pe Sloane Stephens. Va fi prima intalnire dintre cele doua jucatoare.