Seahawks și Texans câștigă runda de wildcard in NFL

Seahawks și Texans au câștigat meciurile de sâmbătă din cadrul rundei de wildcard și înaintează spre meciurile de divizie.

Seattle Seahawks nu au avut probleme în fața celor de la Detroit Lions chiar dacă în primul sfert nu s-a punctat deloc. Quarterback-ul gazdelor din Seattle, Russel Wilson, a reușit să arunce 224 de yds și a obținut două touchdown-uri terminând partida cu scorul de 26-6. Running back-ul Thomas Rawls a stabilit un record devenind primul de la Seahawks ce are 100 de yards cărați în prima repriză dintr-un meci de post-season.

Al doilea meci de wildcard a fost mai disputat chiar dacă Oakland Raiders a venit la Houston Texans cu a treia obțiune de quarterback, începătorul Connor Cook. Quarterback-ul gazdelor, Brock Osweller, și-a făcut datoria și Texans a câștigat cu scorul de 27-14.

În această seară au loc partidele Pittsburg Steelers-Miami Dolphins și Green Bay Packers-New York Giants.