Se știu adversarele echipelor românești în cupele europene

Se știu adversarele echipelor românești în cupele europene

Astăzi, la Nyon, a avut loc tragerea la sorți a meciurilor pentru cupele europene, unde în urne au fost introduse și echipele românești participante.

Campioana României, FC Viitorul Constanța, va înfrunta în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor câștigătoarea duelului dintre APOEL Nicosia (Cipru) și F19 Dudelange (Luxemburg).

Vicecampioana FCSB va juca, la rândul ei, în turul 3 preliminar al celei mai importante competiții continentale cu echipa cehă FC Viktoria Plzen.

Meciurile se vor disputa pe 25/26 iulie — turul și 1/2 august — returul.

Echipa CS Universitatea Craiova va întâlni formația italiană AC Milan în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, iar FC Dinamo București va avea o misiune la fel de dificilă, urmând să joace împotriva echipei spaniole Athletic Bilbao, în aceeași fază a celei de-a doua competiții continentale intercluburi.

Citeste si:  Everton v West Brom preview

Astra Giurgiu, a treia reprezentantă a țării noastre în actuala ediție a Europa League, urmează să întâlnească, la rândul ei, formația ucraineană FC Oleksandria, în cazul în care va reuși să treacă de turul al doilea preliminar al Europa League.

Meciuri Liga Campionilor:

FCSB (ROU) v Viktoria Plzeň (CZE)
Nice (FRA) v Ajax (NED)
Dynamo Kyiv (UKR) v Young Boys (SUI)
AEK Athens (GRE) v CSKA Moskva (RUS)
Club Brugge (BEL) v İstanbul Başakşehir (TUR)

Slavia Praha (CZE) v BATE Borisov (BLR)/Alashkert (ARM)
Spartaks Jūrmala (LVA)/Astana (KAZ) v IFK Mariehamn (FIN)/Legia Warszawa (POL)
Zrinjski (BIH)/Maribor (SVN) v FH Hafnarfjördur (ISL)/Víkingur (FRO)
Žilina (SVK)/København (DEN) v Malmö (SWE)/Vardar (MKD)
Linfield (NIR)/Celtic (SCO) v Dundalk (IRL)/Rosenborg (NOR)

Citeste si:  Stadionul lui Bastia a fost suspendat

Hapoel Beer-Sheva (ISR)/Honvéd (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU)/Ludogorets (BUL)
Viitorul (ROU) v APOEL (CYP)/Dudelange (LUX)
Hibernians (MLT)/Salzburg (AUT) v Rijeka (CRO)/TNS (WAL)
Qarabağ (AZE)/Samtredia (GEO) v Sheriff (MDA)/Kukësi (ALB)
Partizan (SRB)/Budućnost Podgorica (MNE) v Olympiacos (GRE)

Meciuri Europa League:

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO)/Luzern (SUI)
Norrköping (SWE)/Trakai (LTU) v Shkëndija (MKD)/HJK Helsinki (FIN)
Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK)/Lyngby (DEN)
Sturm Graz (AUT)/Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahçe (TUR)
Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE)/Jagiellonia Białystok (POL)

Shamrock Rovers (IRL)/Mladá Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ)/Skënderbeu (ALB)
Austria Wien (AUT) v Progrès Niederkorn (LUX)/AEL Limassol (CYP)
Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE)/Odd (NOR)
Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)
Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)
Arka Gdynia (POL) v Ferencváros (HUN)/Midtjylland (DEN)

Östersunds (SWE)/Galatasaray (TUR) v İnter Bakı (AZE)/Fola Esch (LUX)
Bordeaux (FRA) v Nõmme Kalju (EST)/Videoton (HUN)
Maccabi Tel-Aviv (ISR)/KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE)/Gorica (SVN)
Valletta (MLT)/Utrecht (NED) v Haugesund (NOR)/Lech Poznań (POL)
CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)
Brøndby (DEN)/VPS Vaasa v Hajduk Split (CRO)/Levski Sofia (BUL)

Citeste si:  Benaglio se muta in Principat

Gent (BEL) v Altach (AUT)/Dinamo Brest (BLR)
Astra Giurgiu (ROU)/Zirë (AZE) v Olexandriya (UKR)
Everton (ENG) v Ružomberok (SVK)/Brann (NOR)
Aberdeen (SCO)/Široki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP)/Zaria Balti (MDA)
Irtysh Pavlodar (KAZ)/Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)
Beitar Jerusalem (ISR)/Botev Plovdivv (BUL) v Marítimo (POR)

Zenit (RUS) v Trenčín (SVK)/ Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Marseille (FRA) v Oostende (BEL)
Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL)/Domžale (SVN)
Cork City (IRL)/AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD)/Dinamo Minsk (BLR)
Željeznicar (BIH)/AIK (SWE) v Braga (POR)
Liepāja (LVA)/Sūduva (LTU) v Sion (SUI)

Leave a Reply

Your email address will not be published.