Olaru si Halep in turul 2

Raluca Olaru si Simona Halep s-au calificat in turul 2 al turneului austriac de la Bad Gastein.

Halep a intra prima in scena intr-un meci ce se anunta dificil in fata cehoaicei Voracova, locul 90 in lume.  Dupa un prim set foarte echilibrat, unde Simona a castigat greu, 7-5, a urmat o mansa secunda ceva mai lejera, romanca reusind sa castige pe serviciul adversarei de 2 ori si sa-si asigure victoria in mai putin de o ora si 30 de minute,  7-5 6-2.

Pentru Raluca Olaru se anunta un prim tur facil, avand-o in fata pe a 155-a jucatoare a lumii, nemtoaica Woerle. Insa lucrurile nu au stat deloc asa, Raluca pierzand primul set categoric, 6-1. Insa au urmat doua seturi mai consistente pentru jucatoarea romana si dupa 2 ore si 18 minute, a castigat un meci dificil,  1-6 6-4 6-3