O etapa destul de linistita in NFL

Etapa de ieri din NFL nu a fost cu surprize, pariorii si-au putut gasi favoritii, singura surpriza fiind bataia administrata de catre Giants pe terenul celor de la Houston Texans. Evident ca de data asta Eli Manning a fost cu o clasa peste quarterback-ul celor din Houston, Matt Schaub, avand cu 100 de yds pasati
mai mult. Eli a fost ajutat de excelentul receiver Hakeem Nicks care a primit pase de 130 de yds concretizate prin doua touchdown-uri. Tot un sprijin bun pentru Manning a fost Ahmad Bradshaw care a carat pe teren mingi de 67 de yds fiind pe locul 3 in top rusher. Ca o curiozitate in timp ce Eli Manning rata o pasa cu interceptie la un interval de 10 secunde fratele sau Peyton Manning rata si el o pasa tot cu interceptie in meciul pe care potcoavele de la Indianapolis a batut greu, dupa un meci mai mult chinuit pe cei de la Kansas City Chiefs. De ce spun ca a fost meci slab, ambii quarterback, Manning si Cassel au gresit multe dovada si faptul ca receiverii nu au punctat multi yds.Nu stiu daca Cassel va putea face un cuplu bun cu Dwayne Bowe pentru a castiga divizia si a intra in play-off. Adevarul ca meciul destul de plictisitor m-a facut sa urmaresc mai mult un meci spectaculos prin revenirea „pieilor rosii” din
Washington care dupa o prima repriza dezastruoasa au reusit in ultimul sfert sa recupereze si chiar sa egaleze pe cei din Green Bay Packers. In sfertul al patrulea parca s-a trezit coordonatorul „pieilor rosii” si a dat o pasa de  48 yds receptionata de Anthony Armstrong care a reusit sa aduca scorul la 10-13 si
un field goal cu 3 minute inainte de sfarsitul meciului a egalat tabela cu sperante pentru over-time. De remarcat ca Green Bay Packers a avut victoria in mana cand cu o secunda inainte de final a avut sansa unui field goal ratat de Crosby, mingea a luat-o in stanga buturilor. Si cum doar odata ai ocazia de a
marca, in over time ocazia a revenit celor de la Washington care au reusit un field goal de 33 yds prin Graham Gano meciul terminandu-se 16-13 pentru gazde. In continuare Tony Romo impreuna cu cowboii din Dallas nu reusesc sa vada drumul spre victorie, din patru meciuri au doar o victorie, si cred ca sansele lor de anul acesta de a intra in play-off sunt aproape de zero. Cele mai slabe echipe din NFL au confirmat si de aceasta data, Carolina Panthers si San Francisco 49ers raman cu 5 infrangeri, deci nu pariati pe ele.