Marius Copil s-a calificat in sferturi la Bratislava

Tenismenul român Marius Copil s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Bratislava, dotat cu premii totale de 85.000 de euro, după ce l-a întrecut cu 6-4, 6-4 pe rusul Aleksandr Kudriavțev.

Copil (26 ani, 138 ATP) a avut nevoie de 68 de minute pentru a se impune în fața lui Kudriavțev (31 ani, 173 ATP), care în faza anterioară îl eliminase pe cehul Lukas Rosol, al cincilea favorit.

Marius Copil a reușit 12 ași în meciul cu Kudriavțev, pe care l-a mai întâlnit de trei ori până acum. Copil are 3-1 în meciurile directe, singura victorie a rusului venind în 2011, în primul tur la Bergamo (challenger), când Copil a abandonat la scorul de 5-2 în primul set. Arădeanul s-a impus de două ori la Kazan, în 2011, în primul tur, cu 6-3, 7-6 (3), și în 2012 în sferturi, cu 4-6, 6-3, 6-4, iar acum la Bratislava.

Copil și-a asigurat un cec de 2.480 euro și 20 de puncte ATP, iar următorul adversar va fi belarusul Igor Gherasimov (23 ani, 222 ATP).