Mancini si-a pierdut rabdarea: Balotelli va lasa Manchester City?

In ciuda dublei din meciul cu Sunderland, antrenorul nu este satisfacut: SuperMario a irosit prea multe ocazii, s-a certat cu un coechipier datorita unei lovituri de pedeapsa si a fost fluierat de suporteri. Atacantul nu este oficial de vanzare dar ar putea fi cedat in cazul unei „oferte serioase”

Stiri fotbal: Cele doua goluri inscrise de Mario Balotelli in meciul incheiat la scorul de 3-3 cu Sunderland nu l-au impiedicat pe antrenorul Roberto Mancini sa-l critice aspru pe atacantul sau, creand zvonuri potrivit carora Manchester City l-ar putea ceda pe jucator la finalul sezonului. Remiza – prima de acasa de la inceputul acestui sezon – ar putea sa o coste scump pe echipa antrenata de Roberto Mancini, care risca acum sa se claseze la -5 puncte de Manchester United in cazul in care „diavolii rosii” vor castiga maine confruntarea cu Blackburn.

„Mario a jucat bine”, a declarat Mancini in urma meciului pe care City a riscat chiar sa-l piarda, „cetatenii” fiind condusi la un moment dat cu 3-1. „Intr-un meci ca acesta, un mijlocas ofensiv ar trebui sa faca diferenta, dar nu in ultimele doua-trei minute, ci inainte”, a continuat antrenorul. “In prima repriza trebuia sa inscriem doua sau trei goluri. Mario si Dzeko ar fi trebuit sa inscrie doua sau trei goluri intr-un meci ca acesta”. Antrenorul a recunoscut ca s-a gandit sa-l inlocuiasca pe Balotelli deja dupa 5 minute: „Da, Mario a inscris doua goluri, dar nu a dat tot ce a putut”.  Mancini a mai spus ca nu este multumit de felul in care Balotelli s-a certat cu Kolarov asupra cine ar fi trebuit sa execute lovitura de pedeapsa cand City era condusa cu 3-1.

Vincent Kompany, capitanul echipei, a trebuit sa-l traga dupa sine pe Balotelli in timp se suporterii il fluierau pe italian. „Sunt lucruri care se pot intampla”, a comentat antrenorul, „dar asta este ultima oara…”, ca si cum ar vrea sa spuna ca Balotelli nu va mai fi iertat in viitor.

O sursa din anturajul clubului a declarat ca in pofida faptului ca Balotelli nu este oficial de vanzare, acesta ar putea fi cedat in cazul in care Manchester City ar primi o ”oferta serioasa”. Potrivit ziarului londonez Observer, impresarul lui Balotelli, Rino Maiola evalueaza interesul cluburilor italiene de a-l achizitiona pe Balotelli.

In ciuda dezamagirii datorita remizei de ieri, Mancini spera sa mai poata recupera diferenta dintre echipa sa si Manchester United. Presa engleza mai scrie ca City i-ar reinnoi contractul antrenorului italian, mizand tot pe el pentru a castiga titlul Premier League si acela al Ligii Campionilor. In ciuda unui start de sezon agresiv, Manchester City a fost eliminata din toate competitiile: Cupa Angliei, Cupa Carling, Liga Campionilor, Europa League, iar acum risca sa incheie actualul sezon pe locul al doilea din Premier League.