Irina Begu trece în turul secund de la Indian Wells. Karolina Pliskova este viitoarea adversară

Irina Begu (36 WTA) s-a calificat, miercuri noapte, în turul doi al turneului Premier Mandatory de la Indian Wells, impunându-se într-o oră şi 45 de minute în faţa Alexandrei Krunic (47 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-1, după o super-revenire şi un meci în care s-au lovit, de ambele părţi, retururi spectaculoase şi forehanduri aprige.

Partenera de dublu a Simonei Halep din „Paradisul Tenisului” a ajuns astfel la cinci victorii în set decisiv pe 2018. În acest an, doar Petra Kvitova a reuşit să câştige un set trei în faţa Irinei. Begu va juca pentru un loc în turul trei împotriva fostului număr unu mondial, Karolina Pliskova (5 WTA, calificată automat în turul doi).

România are acum asigurate trei locuri în turul doi: Simona Halep şi Irina Begu sunt deja calificate, iar Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu se vor înfrunta în meci direct pentru biletul al treilea. Mihaela Buzărnescu va încerca să completeze careul, la debutul într-o competiţie de nivel Premier Mandatory. (prosport.ro)