Irina Begu ajunge în optimile de la WTA Charleston

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 687.900 dolari, după ce a dispus de americanca Bethanie Mattek-Sands cu 6-4, 4-6, 6-2.

Begu (25 ani, 34 WTA) a obținut victoria după două ore și 27 de minute de joc. Românca a obținut a patra victorie în tot atâtea meciuri cu Mattek-Sands (31 ani, 89 WTA), precedentele fiind în 2012 în sferturi la Linz, cu 6-3, 1-6, 6-2, și în 2015, în optimi la Rio, cu 6-2, 6-4, și în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 7-6 (6).

Românca a fost condusă în decisiv cu 1-0, dar a câștigat apoi cinci ghemuri consecutive.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 8.955 dolari și 55 de puncte WTA. Adversara ei din optimi va fi costaricana Monica Puig, care a învins-o pe germanca Andrea Petkovic.

În primul tur la dublu, perechea româno-spaniolă Raluca Olaru/Lara Arruabarrena a fost învinsă de americancele Raquel Atawo/Abigail Spears, cap de serie numărul patru, cu 6-3, 6-2. Olaru și partenera sa vor primi 3.245 dolari și un punct WTA. (agerpres.ro)