Irina Bara ajunge în sferturile de la ITF Hodmezovasarhely

irina bara
Irina Bara meci contra Miriam Bulgaru la Hodmezovasarhely, copyright sportsin.ro

Bihoreanca Irina Bara s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o pe compatrioata sa, Miriam Bianca Bulgaru, cu 6-4 6-3.

Bara (23 ani, 167 WTA), cap de serie numărul opt, a avut nevoie de o oră şi 21 de minute pentru a obţine a doua sa victorie în meciurile cu Bulgaru (19 ani, 450 WTA), totuși meciul a fost extrem de disputat, Miriam cedând greu primul set.

Următoarea adversară a româncei va fi Katarina Zavaţka, ucraineanca de 18 ani (214 WTA) a câştigat ambele partide directe cu Bara, anul trecut, românca abandonând la Perth (Australia, 25.000 dolari), în primul tur, la 6-0, 2-1 pentru adversară, după care Zavaţka s-a impus la Dunakeszi (Ungaria, 60.000 dolari), 7-6 (1), 6-3, în sferturi.