Ioana Roșca o învinge pe Nicoleta Dascălu și ajunge în sferturile de la ITF Hamburg

ioana rosca

Tenismena Ioana Loredana Roșca, locul 376 WTA, a întâlnit-o pe compatrioata sa, Nicoleta Dascălu, locul 286 WTA, pe care a învins-o după o oră și 7 minute cu scorul de 7-6 6-1, la turneul ITF de la Hamburg, în valoare de 25 de mii de dolari.

Primul set a fost mai echilibrat, dar Ioana Roșca a reușit să se impună în tie-break cu 7-4, una din specialitățile ei. De remarcat că ambele jucătoare au jucat bine, fără multe greșeli neforțate, se vede că au mai participat la alte turnee, puține pe perioada pandemiei.

În turul următor, sferturile de finală, Ioana Roșca va juca cu LindaFruhvirtova în vârstă de 15 ani, locul 749 WTA, care în primul tur a eliminat-o pe favorita doi a turneului, rusoaica Sofya Lansere, locul 257 WTA.

Meciul va avea loc mâine.

Tot astăzi, Ioana Roșca și Nicoleta Dascălu vor juca meciul de dublu, în sferturile de finală ale turneului.