Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu al Malaeziei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca de pe prima poziție a grilei de start în Marele Premiu de Formula 1 al Malaeziei, după ce realizat cel mai bun timp în calificările desfășurate sâmbătă pe circuitul de la Sepang.

Campionul mondial en titre, aflat la cel de-al 70-lea pole position din cariera sa, a fost înregistrat pe un tur de pistă (5,543 km) cu timpul de 1min.30sec.076/1000, reușind să-l devanseze cu doar 45 de miimi de secundă pe finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), cel care îi va fi alături în prima linie a grilei de start în cursa de duminică.

Al treilea timp al calificărilor a fost realizat de olandezul Max Verstappen (Red Bull) — 1min.30sec.541/1000, care va porni din linia a doua în Marele Premiu al Malaeziei, alături de coechipierul său, australianul Daniel Ricciardo, cronometrat în 1min.30sec.541/100.

Germanul Sebastian Vettel (Ferrari), care dominase cea de-a treia sesiune de antrenamente libere, a fost obligat să schimbe motorul monopostului său, înaintea startului calificărilor, astfel că va lua startul duminică de pe ultima poziție.