Halep câștigă un meci de poveste… Urmează Stephens

Multe se pot povesti despre întâlnirea dintre Halep și Konta din sferturile de finală de la Cincinnati.

Câte lucruri nu au trecut prin mintea celor două tenismene, dar și a noastră, a suporterilor, în cele 112 minute de joc…
Simona a avut nevoie de șase mingi de meci pentru a trece de britanică, care a revenit de la 2-5 în actul secund până la 5-5 și chiar două mingi de 6-5 pe serviciul româncei. Cu nervii mai tari, fata din Constanța a revenit îm joc, a preluat conducerea (6-5), dar mu a reușit să închidă jocul, deși a avut 40-0 pe serviciul adversarei. Totuși, în tie-break s-au „despărțit apele” și Halep s-a calificat în semifinale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale în valoare de 2.536.154 dolari, după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta, cu 6-4, 7-6 (1).

Superba Simona și-a asigurat un cec în valoare de 128.330 de dolari și 350 de puncte. Urmează un nou duel cu americanca Sloane Stephens. Halep are 4-2 în meciurile directe cu Stephens (24 ani, 151 WTA), câștigând ultimele trei meciuri, cel mai recent acum două săptămâni, la Washington, în primul tur, cu 7-6 (3), 6-0. Baftă!

3-3

Scorul meciurilor directe dintre Halep și Konta este acum de 3-3. Konta s-a impus în 2015 la Wuhan, în optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, anul acesta, la Miami, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2, și la Wimbledon în sferturi, luna trecută, cu 6-7 (2), 7-6 (5), 6-4. În afara victoriei de la Cincinnati, Simona a mai obținut două succese în Fed Cup, cu 6-1, 6-3, pe 23 aprilie, la Mamaia, și în 2014, la Budapesta, cu 6-1, 6-4. Cele două au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, unde Halep s-a impus cu 10-2.