Dulgheru continua forma buna

Alexandra Dulgheru, cel mai bine clasata jucatoare romana, 30 wta in acest moment, a castigat in aceasta dupa-amiaza meciul impotriva cehoaicei Sandra Zahlavova, scor 6-2 6-3, in cadrul turneului de la Budapesta, fiind favorita 2. In turul urmator va juca impotriva rusoaicei Anna Chakvetadze

Nu atat de norocoase au fost si celelalte doua romance angrenate in competitie. Sorana Cirstea a dezamagit din nou, pierzand la necunoscuta Ondraskova, locul 154 in lume, dupa 4-6 2-6. Raluca Olaru a mentinut ritmul timp de doua seturi cu iberica Medina Garrigues, castigand primul set 6-3, pentru ca apoi spaniola sa egaleze la seturi dupa 6-4 in setul 2. In decisiv insa a cazut fizic si a pierdut 0-6.

Favorita principala, rusoaica Alisa Kleybanova, a trecut de kazaha Karatancheva, scor 7-5 6-4.