Diego Schwartzman, adversarul lui Novak Djokovic în finala turneului de la Roma (ATP)

Tenismanul argentinian Diego Schwartzman s-a calificat duminică în finala turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 3,465 milioane euro, în care îl va înfrunta pe numărul unu mondial, sârbul Novak Djokovic.

După ce l-a eliminat în sferturi pe spaniolul Rafael Nadal (6-2, 7-5), Schwartzman l-a eliminat în semifinale pe canadianul Denis Shapovalov, după un meci maraton care durat 3 ore şi 10 minute, câştigat de sud-american în trei seturi, 6-4, 5-7, 7-6 (7/4), în faţa unui public limitat la 1.000 de persoane.

La rândul său, Novak Djokovic a trecut în penultimul act al competiţiei, cu 7-5, 6-3, de norvegianul Casper Ruud.

Schwartzman, numărul 15 mondial, confirmă astfel forma foarte bună pe care o traversează, după victoria surprinzătoare în faţa lui Nadal, considerat „regele zgurei”. La 28 de ani, argentinianul va disputa luni prima sa finală într-un turneu de categoria Masters 1.000.