Cincinnati: O zi spectaculoasă de tenis

Turneul de la Cincinnati, care se joacă în spatele ușilor închise din New York, a oferit o luni cel puțin agitată între recuperarea așteptată și delicată a numărului 1 mondial Novak Djokovic, maratonul lui Serena Williams și marea performanță a lui Andy Murray.

Gâtul răgușit al lui Djokovic

Chiar și în spatele ușilor închise, Novak Djokovic nu face excepție de la sărbătoarea sa, brațele întinse spre cer pentru cele patru tribune ale tribunei. Scena a făcut să zâmbească personalul său care tocmai trăise o parte mai stresantă decât se aștepta. În fața lituanianului Ricardas Berankis, al 72-lea din lume, sârbul a confirmat temerile născute din retragerea sa pentru dubla de cu o zi înainte, din cauza durerilor de gât.

Starea gâtului, manipulată de două ori în timpul jocului (la sfârșitul primei runde, apoi la mijlocul celei de-a doua) este îngrijorătoare dar numărul 1 mondial reușește o victorie cu scorul de 7-6 6-4.

„E ghinion, după șase luni (fără concurență) … Mă deranjează serviciul, dar este mai bine decât în ​​urmă cu o zi sau două, merge în direcția corectă. Sper că va fi bine ”, a comentat Djokovic la o conferință de presă. În runda următoare, sârbul, surprins și de suprafață, „cu cel puțin 20 până la 30% mai repede decât de obicei”, se va confrunta cu americanul Tennys Sandgren.

Lovitură de căldură pentru Serena

Când conducea cu 7-6, 1-0, cu o pauză în plus, părea să se îndrepte spre o victorie relativ liniștită asupra calificării în fața olandezei Arantxa Rus, Serena Williams a suferit de o căldură imensă, pe suprafața newyorkeză fiind ca în cuptor.

„Este ceva care mi se întâmplă foarte rar”, a spus americana, care va împlini 39 de ani într-o lună, am fost surprinsă. Asta i-am spus antrenorului meu (Patrick Mouratoglou): „nu mi se întâmplase niciodată înainte!”. Și niciodată nu fac o pauză după un set pentru că sunt întotdeauna gata. Dar transpiram atât de mult… Am reușit să mă recuperez și să mă simt mai bine în setul trei. Sincer, fizic sunt în mare formă. Probabil că nu am fost niciodată atât de potrivită de când am avut copilul meu”. A reușit să câștige meciul după 2 ore și 48 de minute, cea mai lungă partidă a ei din 2012, cu scorul de 7-6 3-6 7-6.

Marea lovitură a lui Murray

Alexander Zverev l-a ajutat foarte mult prin comiterea a trei greșeli duble, deoarece a servit pentru meci la 5-4 în setul trei, apoi încă două pentru a rămâne în viață la 5-6. Dar Andy Murray, care a încheiat jocul cu o revenire câștigătoare pe a doua minge – marea sa forță pe tot parcursul meciului – a confirmat ascensiunea spre putere după trei ani de lupte cu problemele de șold și intervențiile chirurgicale multiple.

Victoria sa împotriva germanului, locul 7 în lume (6-3, 3-6, 7-5), este prima sa împotriva unui Top 10 de mai bine de trei ani după un succes împotriva japonezului Kei Nishikori în sferturile de finală de la Roland- Garros în 2017.

„Dacă mă urmărești pe teren, s-ar putea să crezi că renunț și sunt foarte negativ. Din exterior, acesta este, fără îndoială, cazul. Dar în interior, am o încredere de sine foarte puternică și știu că pot câștiga aceste tipuri de meciuri ”, a explicat fostul număr 1 mondial care se va confrunta cu canadianul Milos Raonic în turul trei.