Chelsea este in finala Campionatului Mondial al cluburilor

Stiri fotbal: Chelsea Londra s-a calificat joi in finala Campionatului Mondial al cluburilor, turneu ce se desfasoara in aceasta saptamana la Yokohama.

Castigatoarea Ligii Campionilor din 2012, Chelsea Londra, a intalnit joi in semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor echipa mexicana Monterrey, campioana zonei Concacaf. Englezii au inceput bine meciul si au deschis scorul in minutul 17 prin Mata care a primit o pasa buna de la Ashley Cole. Pana la finalul primei reprize nu s-au mai marcat goluri, insa debutul reprizei secunde a fost unul perfect pentru Chelsea care a inscris de doua ori in primele cinci minute, mai precis in minutul 46 prin Fernando Torres si in minutul 48 cand Chavez si-a trimis mingea in propria poarta. Golul de onoare al mexicanilor a fost inscris in primul minut de prelungire al meciului de catre Jesus Aldo de Nigris.

In finala care va avea loc duminica de la ora 12:30, Chelsea Londra va intalni castigatoarea Copei Libertadores, Corinthians. Brazilienii s-au calificat si ei destul de usor in finala dupa ce au invins cu 1-0 in semifinale echipa egipteana, Al Ahly Cairo. Golul a fost inscris de peruanul Paolo Guerrero in minutul 30. Corinthians a mai castigat Campionatul Mondial al cluburilor in 2000, insa atunci era un alt sistem de calificare la aceasta competitie. Atunci au invins in finala la loviturile de departajare o alta echipa din Brazilia, Vasco da Gama. Scorul dupa cele 120 de minute ale acelui meci a fost 0-0.