Babacar inapt pentru Fiorentina, cel puțin o lună

S-a confirmat că accidentarea de ieri a lui Babacar este întradevăr gravă. Meciul terminat de Fiorentina la egalitate, 1-1, cu Sampdoria, a dus la accidentarea atacantului senegalez la începutul reprizei secunde, probleme musculare, probabil mai mult de o întindere. Controlul medical de astăzi a dus la concluzia unui repaos de cel puțin patru săptămâni, urmând ca un nou control să stabilească perioada certă de recuperare. Risc mare pentru Babacar de a nu mai putea evolua în acest sezon, având în vedere că mai sunt puține etape din Serie A.

O veste bună pentru Fiorentina este recuperarea scurtă pe care o va avea Badeli, ieșit la pauză pentru probleme musculare. Examenele medicale au arătat că croatul va fi apt pentru partida de duminică contra Empoli.